skip navigation

Updated Scores 3/13: 2019 Boys Tournament Basketball Schedule for OHSAA

By All-American Conference, 03/13/19, 9:00PM EDT

Share

Division I Euclid District
Sectional Quarterfinal (Feb. 27)
Game 1: Lakeside 56 at Cle East Tech 88

Division I Canton District
Sectional Quarterfinal (Feb. 27)
Game 1: GlenOak at Canton McKinley, 7
Game 2: Austintown Fitch 48 at Hoover 63
Game 3: Barberton at Perry, 7
Game 4: Wooster at Lake, 7
Game 5: Massillon 34 at Dover 42
Sectional Final (Mar. 2)
Game 6: Winner of Game 1 at Jackson, 7
Game 7: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3, 7
Game 8: Winner of Game 4 at Green, 7
Game 9: Dover 41 at Boardman 44
District Semifinal (at Canton Civic Center) 
Game 10: Winner of Game 6 vs. Winner of Game 7, 7 (3/6)
Game 11: Green 61 vs. Boardman 47
District Final (Mar. 9)
Remaining Winners, 7 at Canton Civic Center

Division I Solon District
Sectional Quarterfinal (Feb. 27)
Game 1: University School at Bedford, 7
Game 2: John Adams 77 at Warren Harding 71
Game 3: Kenston at Maple Heights, 7
Game 4: Nordonia at Hudson, 7
Sectional Final (Mar. 2)
Game 5: Winner of Game 1 at Shaker Heights, 7
Game 6: Winner of Game 2 at Twinsburg, 7
Game 7: Winner of Game 3 at Euclid, 7
Game 8: Winner of Game 4 at Garfield Heights, 7
District Semifinal (at Solon High School) 
Game 9: Winner of Game 6 vs. Winner of Game 7, 7 (3/6)
Game 10: Winner of Game 8 vs. Winner of Game 9, 7 (3/7)
District Final (Mar. 9)
Remaining Winners, 7 at Solon

Division II Boardman District
Sectional Quarterfinal (Feb. 26)
Game 1: Niles at West Branch, 7
Game 2: Hubbard at Ursuline, 7
Game 3: Salem 47 at Canfield 74
Game 4: Struthers at Mooney
Game 5: Massillon at Dover, 7
Game 6: Howland 48 at Girard 61
Sectional Final (Mar. 1)
Game 7: Winner of Game 1 at Poland, 7
Game 8: Ursuline 48 vs. Canfield 53
Game 9: Winner of Game 4 at Lakeview, 7
Game 10: Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6, 7
District Semifinal (at Boardman High School) 
Game 11: Winner of Game 6 vs. Winner of Game 7, 7 (3/6)
Game 12: Canfield 30 vs. Poland 64
District Final (Mar. 9)
Remaining Winners, 4 at Boardman

Division III Salem District
Sectional Quarterfinal (Feb. 26)
Game 1: Fairless at United, 7
Game 2: Crestview 43 at Rootstown 77
Game 3: East Palestine at Columbiana, 7
Game 4: Western Reserve at Valley Christian, 7
Sectional Final (Mar. 1)
Game 5: Winner of Game 1 at Waterloo, 7
Game 6: Winner of Game 2 at Mogadore, 7
Game 7: Winner of Game 3 at South Range, 7
Game 8: Winner of Game 4 at Canton Central Catholic, 7
District Semifinal (at Salem High School) 
Game 9: Winner of Game 6 vs. Winner of Game 7, 7 (3/4)
Game 10: Winner of Game 8 vs. Winner of Game 9, 7 (3/5)
District Final (Mar. 8)
Remaining Winners, 7 at Salem

Division III Warren District
Sectional Quarterfinal (Feb. 26)
Game 1: Liberty 49 at Brookfield 60
Game 2: Grand Valley at Garrettsville Garfield, 7
Game 3: Campbell Memorial 71 at Mineral Ridge 77
Sectional Final (Mar. 1)
Game 4: Brookfield 20 at Edgewood 74
Game 5: Pymatuning Valley 60 at Newton Falls 52
Game 6: Garfield 41 at LaBrae 66
Game 7: Mineral Ridge 72 at Champion 76 (OT)

District Semifinal (at Harding High School) 
Game 8: Edgewood 71 vs. PV 61
Game 9: LaBrae 62 vs. Champion 49
District Final (Mar. 8)
LaBrae 39 vs Edgewood 54

Canton Regional Semi & Finals (Canton Fieldhouse)
Edgewood 65 vs Modgadore 69


All-American Conference

The All-American Conference is an OHSAA-sanctioned league, created in 2008 as the result of the merger between the Trumbull Athletic Conference and the Metro Athletic Conference in Ohio. The league has 21 different member schools, with 17 sports offered throughout fall, winter and spring sports seasons.